Hogyan válasszunk zsugorfóliázó gépet?
PRAKTIKUS CSOMAGOLÁS – A ZSUGOLFÓLIÁZÁS
Cégünk, az AMCO Kft., 1991 óta szolgálja a magyar ipart csomagolástechnikai megoldásokkal. Elhivatottan keressük a legmegfelelőbb megoldásokat, mellyel a kis- és közép vállalkozók termékei fel tudják venni a versenyt a nagy vállalatok termékeivel, melyek a nagy teljesítményű és drága csomagológépekkel tudják termelésüket biztosítani.
A nagy teljesítményű gépek nagy beruházást igényelnek, mely egy kisebb vállalatnál nagyobb tőkét köt le és hosszabb idő alatt térül meg.
Tehát meg kell találni azokat a megoldásokat melyek rövid megtérülési idővel rendelkeznek, praktikusak és a terméket csomagolása által versenyképessé teszik. Több, mint három évtizedes tapasztalatunk azt mutatja, hogy legtöbb esetben a zsugorfóliázás megoldja a kis vállalkozó csomagolási szükségletét. Így hasznosnak találjuk a zsugorfóliázás technológiájának rövid áttekintését, mely reméljük azok számára is hasznos, akik már ismerik a folyamat részleteit.
HOGYAN VÁLASSZUNK HEGESZTŐ ÉS ZSUGORFÓLIÁZÓ GÉPET?
A zsugorfóliázás két külön folyamatból áll:
- A termék műanyaggal történő burkolása, előkészítése, vagyis a fólia hegesztése általában úgynevezett "L" hegesztővel.
- Hőzsugorítás, mely során a hőre zsugorodó fólia feszes burkolatot képez a termék körül.
- AZ “L” HEGESZTŐ KIVÁLASZTÁSA
A GÉPVÁLASZTÁS SZEMPONTJAI:
- Csomagolandó tárgy mérete: határozzuk meg a csomagolandó termék maximális és minimális méretét, hiszen ez a legfontosabb tényező, amely befolyásolja a gépválasztást.
- Csomagolandó termékmennyiség: a csomagolandó termékmennyiség és a folyamat elvégzéséhez szükséges idő fontos függvénye annak, hogy manuális vagy automata géppel dolgozunk. Szintén érdemes figyelembe venni, hogy a munkavégzés folyamatos vagy időszakos jellegű.
- Fóliahasználat: bizonyos termékekre és gépekhez csak meghatározott csomagolóanyagokat lehet használni. Ha zsugorfóliázni kívánjuk a terméket, 3 típusú csomagolóanyag áll rendelkezésre:
- PVC,
- Poliolefin (PO) vagy
- Polietilén (PE).
Ha nem kívánjuk a fóliát zsugorítani, akkor használhatunk Polipropilén alapú csomagolóanyagot is (PP, BOPP). Minden esetben figyelembe kell vennünk, hogy a termékek csomagolásának milyen követelményeknek, feltételeknek kell megfelelnie (pl. környezetbarát csomagolás, raktározási kondíciókhoz alkalmazkodó csomagolás).
- Hegesztő eszköz: az “L” hegesztési folyamatot a piacon lévő gépek több formában végzik, melyek mind különböző elvárásoknak tesznek eleget.
- Drót (“cekász”): a világon a legelterjedtebb fóliahegesztési módszer az egyszerű félautomata gépeknél. Egyszerre hegeszti és vágja (vágódróttal) a műanyag csomagolóanyagot.
- Hegesztő szál (lemez): némelyik gyártó ezt a rendszert használja a hegesztés elvégzésére abból a célból, hogy a hegesztőszál felhasználásának idejét meghosszabbítsa és a hegesztés minőségét növelje.
- Hegesztő kés (állandó fűtéssel): a leggyorsabb és legfejlettebb hegesztési folyamat, mely állandóan fűtött és így, általában az “L” hegesztőknél alkalmazott technológia.
- Folyamatos oldalhegesztés: ez a szabadalmazott, késsel történő hegesztési folyamat kimondottan nagy sebességű gépeknél használt.
- A hegesztő eszköz elhelyezése az “L” hegesztőben: a hegesztő eszközt az “L” hegesztőben alul vagy felül lehet elhelyezni. A legbiztonságosabb változat az, amikor a felső karon helyezkedik el, miután ez megakadályozza a fólia hegesztés előtti érintkezését a hegesztő egységgel. Ha a hegesztőszál az alsó felületre kerül, akkor biztosítani kell, hogy a hegesztőszál ne érintkezzen a fóliával.
- A hegesztési folyamat: a hegesztési folyamatot a manuális és a félautomata gépeknél impulzus rendszer oldja meg, ez a legpraktikusabb. A hegesztő eszköz csak addig használ energiát, amíg melegszik és a fóliahegesztés tart. A hegesztés másik formája a késsel ellátott automata hegesztőgépek, melyek általában folyamatosan fűtött hegesztő kést használnak, amely a munkavégzés gyorsaságát és biztonságát növeli.
- A csomagolandó termékek sajátosságai: figyelembe kell venni a termék vagy termékek tulajdonságait, főleg arra gondolva, hogy az esetleges termékcsoport kibírja-e a hegesztési és a zsugorítási rész közötti esetleges elmozdítást. Amennyiben ez nem ajánlatos, mindenképpen érdemesebb egylépéses (kamrás) zsugorfóliázó gép mellett dönteni, még akkor is, ha így a termelési sebesség csökken.
- Szükséges csomagolandó mennyiség: fontos meghatározni, hogy hány csomagot szeretnénk elkészíteni percenként, illetve naponta. Az “L” hegesztés sebessége és a csomag/perc teljesítmény a különböző csomagolási technológiáktól és a különféle gyártóktól függ. Fontos szem előtt tartani a beépített opciókat is, hiszen a gép árát ezek is nagyban befolyásolhatják.
- A ZSUGORÍTÁS LEHETŐSÉGEI
- Zsugorkamrás gépek: A zsugorítási folyamat egyrészt az "egylépéses", kamrás technológiával oldható meg. Ebben az esetben ajánlatos figyelembe venni, hogy az egyszerűbb, kis teljesítményű gépek főleg PVC fólia használatára alkalmasak. Bár az egylépéses gépek komoly anyagi megtakarítást jelentenek, nem biztos, hogy minden zsugorfóliázási művelet elvégzésére megfelelőek. Viszont, ha több terméket kell összecsomagolni ez a legegyszerűbb és leg praktikusabb gépcsalád.
- Alagutas zsugorítás: Az alagutas zsugorítás minden esetben gyorsabb, megbízhatóbb, és lehetővé teszi a különböző csomagolóanyagok használatát. Az alagút kiválasztásánál fontos figyelembe venni a csomagolandó termék méretét, valamint a következő paramétereket:
- Energiaigény – mennyire gazdaságos az alagút
- Az alagút hőszigetelő technikája (egy jó minőségű alagút külsőleg nem melegszik fel túlzottan, még folyamatos használat mellett sem.)
- Az alagútban lévő légáramlatok mennyisége és beállítási lehetősége nagyon fontos az optimális eredmény biztosítására
- Különböző termékszállítási opciók – görgők, műanyag hordószalag vagy teflon szállítószalag szükségletet érdems figyelembe venni
A BESZÁLLÍTÓ PARTNER ÉS A GYÁRTÓ MINŐSÍTÉSE
A magyar iparban több cég foglalkozik zsugorfóliázó gépek forgalmazásával. Fontos, hogy megvizsgáljuk (akárcsak egy autó vásárlásánál), hogy kitől vesszük a rendszert. Érdemes tehát figyelembe venni a következőket:
- A cég értékesítési stratégiája
- Hány éve van jelen a piacon, és milyen referenciával rendelkezik
- Milyen szervizhátteret tud biztosítani
- Tudja-e biztosítani a gép honosítását és munkavédelmi bevizsgálását
- Visszavásárolja-e a gépet, ha esetleg a felhasználási igények változnak
Szintén fontos ismerni, hogy a gyártó cég milyen biztosítékot ad gépük minőségére és a disztribúciós hálózatuk gondos kiépítésére.
Természetesen a technológia ára is fontos és érdemes körülnézni és kipróbálni a gépeket, talán többet is a vásárlás előtt. Ma már több elosztó is lehetővé teszi a gépek kipróbálását bemutató termükben. Ezen felül még érdemes a különböző fizetési feltételekről is érdeklődni.
Reméljünk fenti összefoglalónk hasznosnak bizonyult az Ön számára. Sok sikert kívánunk minden új és létező zsugorfóliát használó vállalkozás csomagolási probléma megoldásához.
SmiPack „SL” egylépéses zsugorfóliázó gépek - SL 45 és SL 55
- Egy lépésben hegeszt és zsugorít
- Legjobb választás több kisebb csomag csoportosítására
- Hosszú élettartamú teflon (PTFE) bevonatú hegesztőszál
- Állítható magasságú munkalap
- A termék méretének megfelelően állítható termék- és fóliatekercs-tartó
- Elektromágneses búra zárás, automata búra felnyitás
- Hosszabb élettartamú szilárd relék a könnyebb karbantartásért
- Csökkentett energiafelhasználás
- Csak hegesztési, illetve hegesztési és zsugorítási funkció
SmiPack „S” egylépéses zsugorfóliázó gépek
- Egy lépésben hegeszt és zsugorít
- Teflon bevonatú hegesztőszál
- A zsugorkamra belsejében található tálca magassága állítható
- A termék méretének megfelelően külön-külön állítható munkaasztal és fóliatartó
- Automata búra felnyitás, elektromágneses búra zárás
- Léghűtés
- Csak hegesztési, illetve hegesztési és zsugorítási funkció
- Mikroprocceszoros vezérlő panel
SmiPack „FP” félautomata és automata zsugorfóliázó gépek
- Kétlépéses zsugorfóliázók, melyek egy L-hegesztőből, valamint egy zsugoralagútból állnak.
- Kézi, vagy automatikus ciklikus hegesztési rendszer.
- Mikroprocesszoros vezérlés, vagy elektromágneses L-hegesztő zárás.
- Mikroprocesszoros hegesztési folyamatszabályozás.
- 2 soros / 16 karakteres többnyelvű LCD vezérlőpanel.
- Automatikus termék kihordás.
- Választható opciók: kettős fóliatekercs tartó, fóliamaradék tekercselő, rozsdamentes acél munkaasztal.
SMIPack „ßPack” automata ölelőfóliázó gépek
- Főleg gyűjtőcsomagolásra használható ölelőfóliázó berendezés félautomata és automata változatban. Széleskörűen alkalmazhatóak az élelmiszeripar, a vegyipar, konzervipar valamint az üdítőital gyártás és szeszipar területén, de ezeken kívül bárhol ahol a gyűjtőcsomagolás megoldható ölelőfóliázással.
- A termékek bevezetése automatikusan történik a ßP 800AS és ßP 802AS modelleknél
- A hegesztőkar és a zsugoralagút közötti szállítószalag független az alagút szalagjától, tehát a termékek az alagúton mindig ugyanannyi idő alatt haladnak át az ütemszámtól függetlenül. Ez állandó minőségű zsugorítást eredményez.
- A hegesztőegység, és a zsugoralagút egymástól független vezérlésű. Mindkét egység egy mikroprocesszoros elektromos vezérlőpanellel rendelkezik, amely biztosítja a berendezés folyamatos ellenőrzését, és a beállított értékek tartását.
- Alfanumerikus, háttér világításos LCD kijelző